ביתבלוגמה לומדים בקורס טכנאי מכשור רפואי?

מה לומדים בקורס טכנאי מכשור רפואי?

עולם הרפואה משתכלל באופן משמעותי משנה לשנה, ובפרט מפותחים מכשירים מתקדמים שמקנים אפשרויות אבחון וטיפול שלא היו קיימות בעבר. על-מנת להפיק מהם מקסימום תועלת נדרשת באופן טבעי בקיאות של ממש, ולכן הכשרה מקצועית מתאימה – בקורס טכנאי מכשור רפואי. בכתבה זו תמצאו פירוט של תוכניות הלימודים בקורסים אלה.

היכרות עם מכשירי דימות משוכללים

מרכיב יסודי אחד בכל קורס טכנאי מכשור רפואי הוא היכרות מעמיקה עם מכשירי הדימות המתקדמים הקיימים כיום: ה-MRI, ה-CT, מכשירי הרנטגן מהדגמים השונים, מכונות אולטרסאונד, אקו לב, מכשירי א.ק.ג ועוד. ההיכרות כוללת גם הבנה של העקרונות התיאורטיים שעליהם מבוסס כל אמצעי דימות וגם תרגול של התפעול שלהם עבור כל סוגי הבדיקות הרלוונטיות. דגש נוסף מושם על טיפול בתקלות שמתגלות ושניתן לפתור אותן גם ללא הזמנת מומחה חיצוני.

שימוש בציוד רפואי שמשמש את המחלקות השונות בבתי החולים

מכשור נוסף שבו טכנאים רפואיים חייבים לדעת להשתמש הוא זה שנועד לטפל בבעיות רפואיות שונות. בפרט מדובר על המכשירים שנמצאים בכל בית חולים (אבל לא רק), במחלקות כמו קרדיולוגיה (המחלקה שבה מטופלים חולי לב), נפרולוגיה (המחלקה המיועדת לחולי כליות), גסטרולוגיה (לטיפול בבעיות הקשורות למערכת העיכול) ועוד.

עוד דוגמה לציוד שקורס טכנאי מכשור רפואי מקנה שליטה מלאה בו היא מכונת הנשמה. גם הציוד שנמצא בחדרי הניתוח מהווה חלק בלתי נפרד מהלימודים. קטגוריה נוספת שמעידה על ההשתכללות הדרמטית של עולם הרפואה היא ציוד שיקום, כמו למשל כסא גלגלים ממונע חשמלי.

אנטומיה ופיזיולוגיה של גוף האדם

בניגוד למכונות אחרות שמוכנסים אליהן חומרי גלם כאלה ואחרים, למכשירים הרפואיים ישנן אינטראקציות שונות עם בני אדם. בהתאם נדרשת היכרות טובה מאוד גם עם גוף האדם – ולכן קורסי טכנאי מכשור רפואי כוללים גם פרק נרחב של אנטומיה ופיזיולוגיה. האנטומיה הינה ענף שמשויך לביולוגיה, והידע שהיא מקנה הוא לגבי איברי גוף האדם (מיקום, צורה, מבנה וכו').

הפיזיולוגיה עוסקת בתפקוד של בני האדם (ושל יצורים חיים אחרים, כמובן) – כך למשל הפיזיולוגיה של מערכת הנשימה כוללת ידע לגבי התכווצות הסרעפת, תנועת הריאות, מעבר אוויר בקנה הנשימה, נשיאת חמצן בדם ועוד.

תוכנות מחשב רלוונטיות

באופן טבעי מיצוי היכולות של הציוד הרפואי המתקדם כולל שימוש נרחב בתוכנות מחשב. בהתאם קורס טכנאי מכשור רפואי כולל פרק שעוסק בתוכנות המחשב הרלוונטיות, וכבסיס לכך גם מבוא למחשבים.

הקורסים השונים בתחום נמשכים מספר חודשים (בהתאם לתדירות המפגשים), ובדרך כלל תנאי הקבלה אליהם נוחים – 12 שנות לימוד ללא צורך בפסיכומטרי. יחד עם זאת הלימודים עצמם מחייבים השקעת זמן ומאמץ, שכן על-מנת לקבל תעודת הסמכה לעסוק בתחום נדרשת הצלחה בבחינות ייעודיות – גם מבחן עיוני וגם מבחן מעשי.

אלמוג קינן

כותב המאמר: אלמוג קינן

מאמר זה וכל התוכן באתר טכנולייב נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הקורסים המקצועיים. המטרה שלנו היא להביא לכם מידע מדויק ועדכני ככל הניתן, כדי לעזור לכם לבצע את הבחירה הנכונה ביותר בשבילכם. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

קורסי מקצועיים שיכולים לעניין אותך