ביתבלוגמה צריך לדעת כדי להיות מוסמך לבדיקות סקר קרקע

מה צריך לדעת כדי להיות מוסמך לבדיקות סקר קרקע

בשביל להתחיל תהליך בנייה בישראל, הרגולטור הישראלי, כלומר המחוקק, קבע אינספור תקנות שמטרתן היא אחת: להבטיח כי הליכי הבנייה השונים בישראל יעשו באופן כזה שישמור על ביטחונם של הדיירים בסופו של דבר. בין היתר, כחלק מתהליך התכנון, על היזם להבטיח כי נעשו בדיקות שונות בשטח כדי להבטיח תהליך תכנון מקצועי ויעיל. 

סקר קרקע היא אחת מהפעולות המקדימות שנועדו להבטיח כי הבנייה נעשית על קרקע המתאימה לכך. במאמר הבא נדבר בהרחבה על התפקיד של הסקר הזה, על המשמעויות שלו לאורך כל הדרך. בנוסף, נדבר על ההכשרה הנדרשת עבור המעוניינים לעסוק בתחום ולנתח סקר קרקע באופן מקצועי. אם זה נשמע מעניין, זה הזמן שלכם להמשיך לקרוא את המאמר הבא. 

מה המטרה של הבדיקה הזו 

לפני הכל, אנחנו רוצים לחדד את החשיבות של סקר קרקע מקצועי. יש כמה סיבות לכך שאנחנו מבצעים את הבדיקה: 

  1. משום שאנחנו רוצים להכיר את שכבות הקרקע השונות בשטח: מי שלא מכיר את התחום, וודאי מסתכל על האדמה בתור גוש אפר חסר חשיבות. אבל, עבור מי שמומחים לתחום, האדמה נראית בכל פעם אחרת. 

    בישראל, באזורים שונים, נראה סוגים שונים של אבנים בכל שטח אדמה, כאשר כל סוג אדמה יכול לשאת משקלים שונים ודורש פעולות הכנה אחרות. רק כדי לסבר את האוזן, בהרי ירושלים, לצורך ההמחשה, האדמה עשויה בעיקרה אבן גיר קשה, אשר יכולה לשאת עומסים גדולים למדי. 

    לעומת זאת, במישור החוף, בערי המרכז, נמצא סלע כורכר, שעשוי מחול ים שהתגבש לאורך השנים. מטבע הדברים, כורכר הוא הרבה יותר חלש ולא בהכרח יכול לשאת עומסים כבדים. אם לא נבצע את הבדיקות הדרושות, לא נדע את כל זה ולא נוכל לתכנן את המבנה עצמו בצורה מקצועית. 
  1. משום שאנחנו רוצים לבחון האם יש פרטים שדורשים את תשומת ליבנו: לעיתים, מתברר לאחר סקר קרקע כי השטח לא מתאים לבניה מסיבה זו או אחרת. לפעמים, מתברר כי תוואי השטח לא אופטימלי, אולי נמצא סימנים להימצאותו של אתר ארכיאולוגי חבוי בתוך האדמה, אולי ישנם גורמים אחרים שהופכים את הליך הבניה ללא כדאי. 

    שוב, המטרה שלנו היא להבין מה קורה בשטח על מנת שנהיה מסוגלים למצוא את הפתרונות הרלוונטים בהתאמה.
מה צריך לדעת כדי להיות מוסמך לבדיקות סקר קרקע 2

איך מתבצעת הבדיקה 

בשביל שאפשר יהיה לערוך סקר קרקע מקצועי, עלינו בשלב הראשון לערוך מספר קידוחים בשטח. חשוב לציין כי ישנם משתנים בסוג הפרויקט המשפיעים על אופי הבדיקה. קיימים מקרים בהם הקידוחים ייעשו בעומק רב בתוך האדמה, ישנם מקרים בהם נוכל להסתפק בפחות מזה. 

הבדיקה הראשונית תיעשה בשטח, אופי הקדיחה הראשונית יכול ללמד אותנו רבות על מה שיקרה בהמשך הדרך. לאחר מכן, נביא את הדגימות אל המעבדה ושם נערוך בדיקה נוספת במטרה להבין ולהכיר את המשתנים השונים בקרקע, כדי שהתמונה שנקבל, עוד לפני היציאה לדרך ותחילת העבודות, תהיה תמונה מלאה ואמינה. 

מי רשאים לבצע את הבדיקה 

כפי שוודאי כבר הבנתם בשלב הזה, מדובר על בדיקה חשובה, אשר לה השלכות דרמטיות על הליך הבניה בהמשך. בדיוק בגלל זה מי שרשאי לבצע סקר קרקע הוא מהנדס קרקע מוסמך, בעל תואר שני בתחום. לאורך הלימודים, מתמחים גם בהנדסה, בפיזיקה ובכללים החשובים לכך שבניין יישאר יציב. 

בהמשך, הלימודים עוסקים גם בהיכרות עם המשתנים בקרקע, כדי שלאחר ההכשרה המקיפה, יהיה לסטודנטים הידע הדרוש, כדי לתת הצעות אופרטיביות ומדויקות ללקוחות, אזרחי ישראל ויזמים בתחום הבניה. 

קורסי מקצועיים שיכולים לעניין אותך