קורס טכנאי גז

מטרת קורס טכנאי גז הינה להקנות את הידע התיאורטי והמעשי הנדרשים לעמידה בדרישות הקפדניות. הקורס מכשיר ומסמיך מתקיני גפ"מ לצורך התקנה ואחזקה של מערכות גז שונות. טכנאי הגז (טכנאי הגפ"מ) הינם בעלי הסמכות והאחריות הבלעדית על התקנה, הרכבה ותיקון מערכות גז ביתיות ותעשייתיות. מאחר והעבודה כטכנאי גז דורשת הקפדה יתרה על ענייני בטיחות, טכנאי גז חייבים בהכשרה והסמכה מיוחדת.

באופן כללי קורס טכנאי גז, המוכר גם כקורס מתקין גפ"מ (גז פחמימני מעובה) מוצע בשתי רמות:

 • מתקין גז רמה 1 – מתאים למתחילים ללא שום ניסיון.
 • מתקין גז רמה 2 – המיועד לעובדים מוסמכים, בעלי ניסיון בתחום. 

הגז מהווה מקור אנרגיה משמעותי בארץ ובעולם, הוא אחראי על יצירת חשמל ואנרגיה בישראל, אך רוב האנשים מכירים את הגז בעיקר דרך השימושים היומיומיים שהם מבצעים בעזרתו, כמו בישול וחימום. מאחר והתחום טומן בחובו סכנות גדולות שיכולות להיווצר כתוצאה מהתלקחות או דליפת גז אחד הדגשים החשובים ביותר בתחום הוא עניין הבטיחות. 

  לקבלת מידע והכוונה על הקורס השאירו פרטים או התקשרו:
  077-803-5327

  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  למה ללמוד קורס טכנאי גז?

  כחלק מהתפתחות הטכנולוגיה בעולם, גם תחום הגז עבר חידושים רבים. בשנים האחרונות חלה מגמה עולמית של מעבר לשימוש בגז על פני חומרים אחרים, עובדה זו החדירה את השימוש בגז לתחומים ותעשיות חדשות ובכך העלתה את הביקוש והדרישה לטכנאי גז מקצועיים. 

  מאחר ותחום טכנאות הגז נמצא בעלייה מתמדת, אפשרויות התעסוקה הופכות להיות בלתי מוגבלות, בנוסף לכך אפשרויות השכר בתחום מתגמלות במיוחד. טכנאי גז יכולים להשתלב בתחומים ובתעשיות שונות בהן יש צורך בטכנאי גז מוסמך. בנוסף לכך עבור טכנאי הגז קיימת האפשרות לעיסוק באופן עצמאי בלי בוס ״על הראש״.

  כמה עולה קורס טכנאי גז?

  עלות לימודי קורס טכנאי גז נעה בין 4,000₪ ל- 9000₪ ש”ח. בחלק ממוסדות הלימוד אשר מפוקחים ומאושרים על ידי משרד התעסוקה ניתן ללמוד על חשבון המענק הצבאי לחיילים משוחררים.

  כמה מרוויח טכנאי גז?

  משכורותו של טכנאי גז תלויה ומשתנמה במספר גורמים עיקריים:

  ותק תעסוקתי – טכנאי גז רמה 1 שרק סיים את לימודיו יכול להתקבל לעבודה ולהשתכר ממשכורת התחלתית של בין 6,500₪- 7,000₪. המשכורת תעלה עם השנים בעקבות הוותק והניסיון שהטכנאי יצבור, טכנאי בעל ותק ממוצע של 7 שנים יכול להרוויח כ 10,000 ₪.

  רמת הכשרה – טכנאי רמה 2 ירוויח יותר מטכנאי רמה 1. המשכורת של טכנאי תעלה ככל שותק העבודה עולה. ככל שהטכנאי יעבוד במערכות מורכבות בהם נדרשת מיומנות ואחריות רבה יותר, כך המשכורת תעלה בהתאמה. לדוגמה טכנאי ברמה 4 המועסק על ידי חברה ציבורית יכול להגיע למשכורת של 30,000₪.

   לקבלת מידע והכוונה על הקורס השאירו פרטים או התקשרו:
   077-803-5327

   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   כמה זמן נמשך קורס טכנאי גז?

   משך הקורס טכנאי גז משתנה בין מוסדות הלימודים השונים. כאשר ברוב המוסדות הלימודים ימשכו בין 3 ל-6 חודשים במתכונת של מפגש אחד פעם בשבוע.

   מוסדות לימוד רבים מאפשרים לימודים במסגרת מסלול ערב או בימי שישי בבוקר, כך שגם אנשים עובדים יוכלו ללמוד מבלי לפגוע בפרנסתם. לעיתים מסלול הערב או שישי בבוקר דורש מספר מפגשים רב יותר בעקבות מספר שעות לימוד מצומצם יותר, דבר העלול להאריך את משך לימודי הקורס. 

   YouTube video

   למי מתאים ללמוד קורס טכנאי גז?

   קורס טכנאי גז רמה 1 – מתאים למספר קהלי יעד ביניהם אנשים חסרי רקע וניסיון קודם אשר מעוניינים בקריירה בתחום הגז. צעירים יוצאי צבא שמחפשים עבודת שטח מאתגרת ומתגמלת, אנשים המעוניינים בהסבת מקצוע או אנשים שמעוניינים במקצוע שיפתח להם את האפשרות לקראת יציאה לעצמאות.

   קורס טכנאי גז רמה 2 –  מתאים לבוגרי קורס טכנאי רמה 1 המעוניינים להתקדם ולהתפתח מקצועית. טכנאי גז המעוניינים לפתוח עסק עצמאי ידרשו לעבור קורס טכנאים רמה 2 בכדי לקבל את ההכשרה שתאפשר להם לעסוק במקצוע באופן עצמאי. כמו כן קורס רמה 2 יתאים לטכנאים המעוניינים לבצע עבודות גז מורכבות ולטפל בתשתיות גז תעשייתיות.

   תנאי קבלה לקורס טכנאי גז

   תנאי הקבלה ללימודי קורס טכנאי גז משתנים בין מוסדות הלימוד השונים. 

   תנאי הקבלה לקורס גפ״מ רמה 1 – רוב מוסדות הלימוד דורשים מהמועמדים להיות מעל גיל 18 ובעלי 10 שנות לימוד לפחות. 

   חלק ממוסדות הלימוד דורשים ממועמדים להציג אישור רשמי המעיד על ניסיון של בין 3 – 6 חודשי עבודה לפחות בפיקוח של מתקין גפ"מ ברמה 2.

   תנאי הקבלה לקורס גפ״מ רמה 2 – המועמדים חייבים להיות בעלי תעודת גפ״מ 1 ובעלי ניסיון מעשי של שנתיים לפחות בעבודה כטכנאי גז רמה 1. 

   חלק ממוסדות הלימוד ידרשו 12 שנות לימוד או תעודת בגרות מלאה, לעיתים המועמדים יתבקשו לעבור ראיון אישי עם ראשי הקורס על מנת לבדוק את מידת ההתאמה של המועמד. במידה ואין בידיכם תעודת בגרות מלאה תוכלו להירשם לקורס השלמה ושיפור בגרויות טרם הרשמתכם ללימודי טכנאי גז.

   חשוב לבדוק לפני שנרשמים

   כשמדובר על מקצוע טכנאות גז, מדובר בתחום בו התעודה קובעת הכל. במידה ולמדתם במוסד או במסגרת לימודית כלשהי שאינה מוכרת ואינה מפוקחת על ידי משרד העבודה התוצאה תהיה שוות ערך כאילו לא למדתם כלל. חשוב מאוד לוודא כי בסיום הלימודים תוכלו לגשת למבחני ההסמכה של משרד העבודה ולקבל את רישיון טכנאי הגז שלכם ממשרד האנרגיה והמים.

   בנוסף, מומלץ מאוד לערוך השוואת מחירים בין כמה קורסים כדי לוודא שאתם משלמים מחיר הגיוני, טווח המחירים משתנה בין המוסדות בהתאם למשך הקורס ומבנה הקורס. 

   בדקו אודות המרצים בקורס, וודאו כי הם בעלי ניסיון מעשי ועשיר בתחום וכי תוכנית הלימודים מעודכנת בהתאם לפיתוחים והשינויים המתרחשים בעולם ובתחום הגז בפרט. 

   מה לומדים בקורס טכנאי גז?

   הלימודים בקורס טכנאי גז כוללים נושאי לימוד תיאורטיים במקביל ללימודים פרקטיים ומעשיים. הנושאים העיקריים הנלמדים במהלך הקורס הם:

   • פיזיקה, תורת החום ותורת הגזים.
   • מאפיינים ותכונות הגפ"מ והגז טבעי.
   • מערכות גז ואביזריהן
   • מכשירי גז ומכשירי גז-חשמל
   • תקני בטיחות ותקנים ישראליים רלוונטיים
   • בטיחות בעבודה בגז
   • קריאת תוכניות של מערכות גז ותכניות בנייה
   • אחריות וסמכות המתקין

   איזה תעודה מקבלים בוגרי קורס טכנאי גז?

   בוגרי קורס טכנאי גז יקבלו תעודת גמר והסמכה רשמית מטעם המוסד הלימודי בו הם למדו בהתאם להסמכה אותה הם למדו. רוב הקורסים במוסדות הלימוד השונים מפוקחים ומאושרים על ידי משרד התעסוקה. 

   בסיום הקורס יוכלו הבוגרים לגשת למבחני ההסמכה של משרד העבודה – ובמידה ויעמדו בהם בהצלחה הם יקבלו תעודת מקצועית מטעם משרד התעסוקה. העוסקים בעבודות גז תעשייתיות ומסחריות מחוייבים ברישיון מתקין גפ״מ רמה 2 מטעם משרד האנרגיה והמים.

   לכן, כל מתקין גפ״מ רמה 1 המעוניין בקבלת רישיון מתקין גפ״מ רמה 2, מחויב לעבור בחינה תיאורטית ומעשית בתחום.

   YouTube video

   איך מתבצע תהליך ההסמכה של טכנאי גז?

   תהליך הסמכה של טכנאי גז מתנהל בכמה שלבים אל מול משרד האנרגיה והמים. הבחינה מורכבת מבחינה עיונית ובחינה מעשית, כאשר זכאים לגשת לבחינה המעשית רק מי שעבר את הבחינה העיונית.

   יש להגיש את הטפסים הבאים למשרד העבודה: טופס בקשה לקבלת תעודת מקצוע, טופס אישור ותק חתום, וטופס אגרה. הטפסים נשלחים למשרד האנרגיה והמים לבדיקה והוא מאשר או שולל את הזימון לבחינה.

   מעבר בהצלחה של שתי הבחינות מקנה תעודת מתקין גמ״פ מטעם משרד העבודה והכלכלה. בכדי לקבל את רישיון המתקין, יש להגיש למשרד האנרגיה והמים את התעודה בצירוף פוליסת אחריות מקצועית, אותה יש להנפיק דרך חברת ביטוח.

    לקבלת מידע והכוונה על הקורס השאירו פרטים או התקשרו:
    077-803-5327

    בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

    אפשרויות תעסוקה של טכנאי גז

    אפשרויות התעסוקה בתחום הגז הן רבות ומגוונת, בתחום בו קיימת עלייה מתמדת בביקוש לטכנאי גז מוסמכים ומקצועיים הבוגרים יוכלו לבחור מבין מגוון האפשרויות התואמות את ההסמכה אותה קיבלו. 

    בוגרי קורס טכנאי גז יוכלו להתקבל לעבודה כשכירים במסגרת סניפי חברות הגז המוכרות והבולטות בארץ, בחברות הדלק ובמקומות נוספים בהם קיים שימוש בגז. הם יוכלו להתקין מערכות גז בבתים פרטיים ובמשרדים, בנוסף הם יוכלו להציע את שירותיהם לצורך תחזוקה ואחזקה שוטפת של אותן מערכות.

    בוגרים שהתמחו בתפקידי טכנאי גז תעשייתי יוכלו להתקבל לעבודה במפעלים ותעשיות בהם יש מתקני גז שזקוקים לתחזוקה שוטפת. כמו כן, בוגרי קורס טכנאי גז שצברו ניסיון מקצועי עשיר וידע רב יוכלו לפתוח עסק פרטי ולעבוד כטכנאי גז עצמאי.

    חלק ממוסדות הלימוד מציעות מסלול ליווי תעסוקתי לבוגרי הקורס. בסיום הקורס בוגרים שסיימו בהצלחה יוכלו לקבל הצעות עבודה ישירות מחברות השמה או חברות פרטיות שעובדות בשיתוף פעולה עם המוסד הלימוד. 

    אלמוג קינן

    כותב המאמר: אלמוג קינן

    מאמר זה וכל התוכן באתר טכנולייב נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הקורסים המקצועיים. המטרה שלנו היא להביא לכם מידע מדויק ועדכני ככל הניתן, כדי לעזור לכם לבצע את הבחירה הנכונה ביותר בשבילכם. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

    קורסי מקצועיים שיכולים לעניין אותך