ביתבלוגדגשים חשובים ללומדים עיבוד שבבי CNC

דגשים חשובים ללומדים עיבוד שבבי CNC

המהפכה התעשייתית הביאה לעולם מגוון רחב מאוד של מכונות, ובזכותן אנחנו יכולים ליהנות ממוצרים רבים בעלות סבירה. השלב הבא בהתפתחות הייצור היה המהפכה הטכנולוגית, שהובילה לשימוש הולך וגדל במחשבים לטובת הפעלה אוטומטית של מכונות מסוגים שונים.

בפרט מתבצע עיבוד של עץ ושל מתכות באמצעות מכונות הנשלטות ע"י בקרים אשר נקראים CNC (ראשי התיבות של הביטוי הרלוונטי באנגלית – Computer Numerical Control). בהתאם נדרשים אנשי מקצוע שיתכנתו את הבקרים, והדרך לרכישת מקצוע מבוקש זה הוא קורס עיבוד שבבי CNC. כאן בעמוד תמצאו דגשים חשובים בנוגע ללימודים אלה.

הנושאים הנלמדים בקורס עיבוד שבבי ממוחשב CNC

נושאי הלימוד בקורסים המכשירים אנשי מקצוע לתחום העיבוד השבבי רבים ומגוונים. בפרט רוכשים התלמידים ידע יקר ערך לגבי סוגי הכלים המשמשים לעיבוד שבבי, הטכנולוגיה באופן כללי, תהליכי ייצור, עימוד מכונות, סוגי מתכות וההבדלים ביניהם, וכן תורת החומרים (ובפרט תכונות המאפיינות את החומרים שאותם מזינים למכונות ה-CNC: טמפרטורה, חוזק וכו').

חלק נכבד מהקורס מוקדש לפיתוח מיומנויות רלוונטיות: שרטוט טכני, שרטוט בעזרת מחשב, שרטוט ממוחשב ב-3D, הדמיה ממוחשבת של תהליכי ייצור, תכנות מוצר בשפת מכונה ועוד. עוד מרכיבים הכרחיים בקורסי עיבוד שבבי הם קריאת שרטוטים, שימוש בכלי מדידה מדויקים ואבטחת איכות.

מיומנות גבוהה בתפעול תוכנות מחשב רלוונטיות

דגש חשוב נוסף במסגרת לימודי עיבוד שבבי ממוחשב הוא השימוש בתוכנות רלוונטיות. למעשה זהו מרכיב משמעותי במיוחד בעבודה בתחום, ולכן מוקדש זמן רב להטמעת המיומנות הזו. בפרט לומדים המשתתפים בקורסים השונים לעבוד עם תוכנת SolidWorks שבעזרתה מתבצע שרטוט ממוחשב תלת ממדי, ועם תוכנת SolidCam שבאמצעותה מפעילים את מכונות ה-CNC. לתלמידים מומלץ להגיע לשיעורים עם מחשב נייד, כך שניתן יהיה לתרגל ולהטמיע טוב יותר את החומר הנלמד גם בבית.

עבודה מעשית

באופן טבעי עיבוד שבבי CNC הוא תחום לימודים שמחייב תרגול מעשי רחב היקף – שיכין את התלמידים לעבודה בפועל. כמו כן ישנה בסוף הקורס בחינת הסמכה מעשית בחריטה ובכרסום (בנוסף למבחן עיוני שהינו באחריות זרוע העבודה, הגוף הממשלתי שאחראי על הכשרות עובדים). תעודת הגמר מטעם זרוע העבודה מעידה על כשירות למלא תפקידים שונים בתעשייה ובחברות המשתמשות במכונות CNC.

תנאי הקבלה

ברוב מוסדות הלימוד אשר מציעים קורס עיבוד שבבי CNC התנאי הבסיסי הוא 10 או 11 שנות לימוד. בנוסף נדרש ידע בסיסי במתמטיקה (בחלק מהמקרים ניתן להשלים אותו דרך מכינה קצרה). לעיתים עוברים המועמדים גם ראיון קבלה, ובאופן כללי כדאי לדעת שלימודים אלה מתאימים לבעלי ובעלות יכולות טכניות וגם מחשבה יצירתית היא איכות רלוונטית לתחום. משך הלימודים הוא מספר חודשים, בהתאם לתדירות המפגשים, ונדרשת נוכחות בלפחות 80% מהשיעורים כדי לעבור את הקורס. דרישה נוספת היא הגשת תרגילים.

קורסי מקצועיים שיכולים לעניין אותך