ביתבלוג3 דברים שלא ידעתם על חוק החשמל בישראל

3 דברים שלא ידעתם על חוק החשמל בישראל

ישראל יישמה לאחרונה את חוק החשמל החדש. מעבר לאפשרות חיבור חשמל גם למבנים שנבנו באופן לא חוקי כפי שדובר רבות בתקשורת, החקיקה הזו טומנת בחובה שלל תובנות פחות מוכרות שיכולים לשנות את האופן שבו ישראלים רבים צורכים ומייצרים אנרגיה. הנה שלוש עובדות חשובות על חוק החשמל החדש שאולי יפתיע את חלקכם לטובה.

1. הגברת התחרות

חוק החשמל החדש של ישראל שם דגש חזק על העצמת יחידים וקהילות לייצר חשמל משלהם. מה שעשוי לגרום לכך שבעלי בתים, בעלי שטחים חקלאיים ועסקים רבים יעדיפו להתקין פאנלים סולאריים על הנכסים שלהם וליהנות מחשמל חסכוני בקלות רבה יותר מאי פעם. כדי לבטל את המונופול של חברת החשמל נקבע שעליה למכור חלק מתחנות החשמל אשר בבעלותה לרשות מקרקעי ישראל.

2. מדידה חכמה לצריכה מושכלת

בתוך חוק החשמל החדש טבועה קפיצת מדרגה טכנולוגית שמבטיחה לשנות את אופן השימוש הישראלי בחשמל באמצעות מדידה חכמה. מכשיר המאפשר ניטור צריכת האנרגיה בזמן אמת כך שהצרכנים מקבלים נתונים מדויקים לגבי הרגלי צריכת החשמל שלהם.

הם יוכלו להבין בצורה ברורה ברורה יותר מתי, כמה וכיצד הם צורכים חשמל, באמצעות מדידה חכמה ניתן לעשות בחירות מושכלות להתייעל ולחסוך במשאבים. כמו כן, המידע מאפשר לחזות עומסים ולנטר אותם. 

3. עידוד חדשנות ירוקה

החוק מעודד מחקר ופיתוח מוצרים חדשניים התומכים באנרגיה ירוקה באמצעות הקצאת משאבים לכך. לדוגמה פיתוח מקורות אנרגיה נקיים כמו אנרגיה סולארית, רוח והידרואלקטרית. ההתמקדות בטכנולוגיה חדשה ועידוד צריכת אנרגיה ירוקה משפיעה על הכלל  וגם על הפרט. בחיסכון במשאבים התייעלות וכן מיצוב ישראל כמדינה תורמת מובילה בתחום האנרגיה המתחדשת.

לסיכום, חוק החשמל החדש בישראל אינו עוסק רק במדיניות ובתקנות. זהו זרז לשינוי שמכיל בתוכו עידוד תחרות שתאפשר לצרכן השוואת מחירי חשמל. בנוסף קיימת הזדמנות משמעותית לקידום אנרגיה ירוקה שתצמצם באופן משמעותי את פליטת זיהום האוויר הנעשה בתהליכי ייצור החשמל.

קורסי מקצועיים שיכולים לעניין אותך