קורס מיזוג אוויר

קורס טכנאי מיזוג אוויר נלמד בדרגים 1-3. הקורס מכשיר את תלמידיו לתיקון, תחזוק ושחזור של מערכות מיזוג וקירור של לקוחות פרטיים ותעשייתיים. בסיום הקורס התלמידים יידרשו לעבור את מבחני ההסמכה של משרד העבודה על מנת לקבל רישיון טכנאי מזגנים מטעם משרד העבודה.

מיזוג אוויר הוא כבר מזמן לא פריווילגיה אלא חלק בלתי נפרד מחיינו. היום כבר כמעט ולא תמצאו בית, חנות או מפעל ללא מיזוג אוויר.

בעקבות השימוש הרב במזגן לצורך קירור בחודשי הקיץ החמים ולצורך חימום בחורף, כמו כל מכשיר חשמלי הוא דורש תחזוקה שוטפת. תשאלו כל בית בישראל שלפתע באמצע הקיץ המזגן שלו שבק חיים – תגלו עד כמה היום שלהם מתרכז סביב חיפוש טכנאי מזגנים פנוי.

  לקבלת מידע והכוונה על הקורס השאירו פרטים:


  בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

  מדוע ללמוד קורס מיזוג אוויר?

  כשמדובר במזגנים מדובר במקצוע שתמיד יש לו ביקוש – בקיץ ובחורף. בין אם מדובר בתיקון תקלות, תחזוקה שוטפת, התקנת מזגנים בדירה חדשה, החלפת מזגנים ישנים וכו׳. המזגנים נוטים להתקלקל וצריך מישהו שיכול לתקן אותם.

  מקצוע טכנאי מזגנים הוא מקצוע רווחי שניתן לעסוק בו כשכיר או כעצמאי, ככל שרמת המקצועיות שלכם תהיה גבוהה יותר כך אפשרויות התעסוקה רבות יותר והשכר שתרוויחו יעלה בהתאם. ישנם גם דגמים של קלנועית מתקפלת אשר זקוקות למיזוג אוויר, לכן במידה ואתם מחפשים מקצוע שבו תקופת הלמידה היא יחסית קצרה והכניסה לשוק העבודה היא מיידית עם אפשרויות רבות להתפתחות מקצועית זהו בהחלט התחום בשבילכם.

  מחיר של קורס מיזוג אוויר

  עלות קורס מיזוג אוויר נעה בין 8,000₪ – 12,000₪, המחיר משתנה בהתאם להיקף הקורס, סוג ההכשרה ובאורך הקורס. רוב מוסדות הלימוד הנמצאים בפיקוח של משרד הכלכלה מציעים לימודים מסובסדים על חשבון הפיקדון הצבאי.

  כמה מרוויח טכנאי מזגנים?

  השכר הממוצע של טכנאי קירור ומיזוג נע בין 7,000₪ – 15,000₪. השכר של טכנאי מזגנים תלוי בכמה גורמים, הגורם העיקרי הוא רמת ההכשרה המקצועית של הטכנאי, ככל שהטכנאי אחראי על מערכות מסובכות ומתקדמות יותר, כך המשכורת שלו תהיה גבוהה יותר. 

  גורם משמעותי נוסף הוא כמות הידע הפרקטי ושנות הניסיון שיש לטכנאי המזגנים. בין אם מדובר בעצמאי ובין אם מדובר בשכיר, ככל שטווח הידע של בעל המקצוע רחב יותר, כך יהיה לו סיכוי גדול יותר ליהנות מתנאי שכר טובים יותר.

  משכורות ממוצעות של תפקידים שונים בתחום המיזוג

  המשכורות הממוצעות בתפקידים השונים בתחום מערכות המיזוג והקירור הן:

  עוזר טכנאי מיזוג אוויר30 ₪ שעתי או 6,000 ₪ גלובלי
  מתקין מזגנים6,600 ₪
  טכנאי מיזוג אוויר7,000 ₪ – 15,000 ₪
  טכנאי חדרי קירור7,500 ₪ – 15,500 ₪
  טכנאי תקלות במערכת מיזוג אוויר7,000 ₪ – 12,500 ₪
  מנהל פרויקטים ואחזקה (תעשייתי ופרטי)10,000 ₪ – 17,000 ₪
  מתכנן מיזוג אוויר8,500 ₪ – 13,000 ₪
  הנדסאי קירור ומיזוג9,000 עד 16,000 ש"ח
  בניית יחידות מיזוג והתקנה (חשמלאי מוסמך)11,000 עד  26,500 ש"ח

  במידה ותבחרו להמשיך וללמוד לתואר חשמלאי מוסמך או מהנדס/הנדסאי מערכות קירור, המשכורת תעלה בהתאם ואף יכולה לחצות את רף ה – 20,000 ₪ לחודש. 

   לקבלת מידע והכוונה על הקורס השאירו פרטים:


   בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

   כמה זמן לומדים בקורס טכנאי מזגנים?

   משך קורס טכנאי מזגנים נמשך בין 6-12 חודשים. משך הלימודים משתנה בין מוסדות הלימוד השונים והוא תלוי בהיקף החומר הנלמד, סוג ההכשרה, מספר המפגשים השבועיים ואורכם.

   בחלק ממוסדות הלימוד לתלמידים בעלי רקע קודם בחשמל מוצע קורס מיזוג אוויר במסלול מקוצר, הקורס המקוצר נע בין 2-5 חודשים.

   בנוסף לכך, קורס טכנאי המזגנים מוצע ב-2 מסלולים לבחירה, מסלול בוקר ומסלול ערב הנועד לאפשר לאנשים עובדים ללמוד מבלי לפגוע בפרנסתם.

   YouTube video

   איפה טכנאי מזגנים עובדים?

   אפשרויות התעסוקה בתחום הקירור ומיזוג אוויר הן רבות, חלק מטכנאי המזגנים עובדים כשכירים וחלקם כעצמאיים. טכנאי מזגנים עובדים כשכירים בחברות הייטק, חברות תעשייה, במגזר הציבורי שם הם אחראים על תיקון, התקנה ותחזוקה שוטפת של מערכות הקירור והמיזוג.

    לאחר הקורס וקבלת הרישיון ממשרד העבודה ניתן להתחיל לעבוד מיידית. ענף הקירור והמיזוג כולל מגוון של תפקידים, ביניהם: טכנאי מיזוג אוויר המבצעים תיקונים והתקנות בבית הלקוח, טכנאי מערכות מיזוג אוויר לרכבים, טכנאי מיזוג אוויר לחדרי הקירור ועוד.

   חלק ממוסדות הלימוד מציעים הכוונה תעסוקתית לצורך השתלבות מהירה בשוק העבודה, חלקם אף מבטיחים עבודה בסיום הלימודים בעקבות שיתופי פעולה שהם מקיימים עם חברות השמה שונות.

    מה ההבדל בין טכנאי מיזוג אוויר לבין הנדסאי קירור ומיזוג?

   ההבדל העיקרי בין טכנאי מיזוג אוויר לבין הנדסאי קירור ומיזוג אוויר הוא בעיקר בתחומי העבודה. בעוד שטכנאי קירור ומיזוג אוויר אחראי על איתור ותיקון של תקלות במזגנים ובמקררים בבתים פרטיים ובמבנים קטנים, הנדסאי קירור ומיזוג אוויר אחראי על התכנון, תפעול ותיקון של מערכות קירור ומיזוג בתעשייה ובתחום הבנייה, ההנדסאים עובדים גם בבקרה ופיקוח על עבודות בשטח.

   ברמה מסוימת שני המקצועות דומים ואף חופפים, הנדסאים רבים עובדים בדיוק כמו טכנאים, ההבדל הגדול מורגש כאשר הם עובדים בתעשייה, שם יש הבדל בין השניים מבחינת הידע והיקף העבודה.

   הכשרתו של טכנאי קירור ומיזוג היא קצרה יותר ונמשכת בבמוצע כשמונה חודשים, לעומתה, הכשרה לנדסאי קירור ומיזוג אוויר אורכת כשנתיים ובסיומה הבוגרים מקבלים תעודת חשמלאי מוסמך ותעודה של הנדסאי קירור ומיזוג.

   מה לומדים בקורס מיזוג אוויר

   הלימודים בקורס מיזוג אוויר מתבססים על לימודים תיאורטיים ולימודים פרקטיים ומעשיים המאפשרים התנסות מעשית בתחום. הנושאים העיקריים הנלמדים בקורס טכנאי קירור ומיזוג הם:

   • יסודות החשמל 
   • מבוא לתרמודינאמיקה
   • עקרונות במיזוג אוויר
   • מערכות מיזוג אוויר
   • פירוק, הרכבה, הלחמות, החלפת רכיבים
   • טכנולוגיית האינוורטר
   • איתור ותיקון תקלות אופייניות
   • פיקוד ובקרה במערכות מיזוג אוויר
   • תכנון מערכות מיזוג אוויר
   • מיזוג תעשייתי
   • מקררים ביתיים ותעשייתיים
   • בניית יחידות קירור מסחריות
   • בניית מערכות פיקוד אלקטרוניות ליחידות מסחריות 
   • מדחסים ומעבים
   • תחזוקה שוטפת

   חלק מתוכניות הלימוד אף משלבות הכוונה לעצמאים המעוניינים לפתוח או לקדם עסק עצמאי בתחום המיזוג.

    לקבלת מידע והכוונה על הקורס השאירו פרטים:


    בשליחת טופס זה הנך מאשר/ת את תנאי השימוש ואת מדיניות הפרטיות באתר.

    תנאי קבלה לקורס טכנאי מזגנים

    ברוב מוסדות הלימוד תנאי הקבלה לקורס טכנאי מזגנים וקירור הם 10 שנות לימוד ומעבר ראיון אישי/ ועדת קבלה , לעיתים הדרישה היא ראיון אישי בלבד לצורך בדיקת התאמה.

    חלק ממוסדות הלימוד דורשים 12 שנות לימוד ולעיתים אף מספר שנות ניסיון קודם בהתקנה או מתן שירות של מתקני קירור.

    YouTube video

    חשוב לבדוק לפני שנרשמים

    בעקבות החוק החדש שעומד להיכנס לתוקף עיסוק במזגנים ומערכות קירור מחויב ברישיון ממשלתי, הצטרפותה של ישראל לאמנה לצמצום השימוש בגזי חממה ולשמירה על איכות הסביבה תחייב את טכנאי המזגנים והקירור ברישיון ממשלתי תחת פיקוח ובקרה. 

    לכן, חשוב מאוד לבדוק כי המוסד הלימודי מאושר ומפוקח על ידי משרד העבודה על מנת שתוכלו לקבל את הרישיון הדרוש. במידה ותלמדו במסגרת לימודית שאינה מפוקחת ומאושרת על ידי משרד העבודה הדבר ייחשב כאילו לא למדתם כלל. קבלת הרישיון מותנה במעבר של בחינה עיונית ובחינה מעשית.

    בנוסף לכך, רוב מוסדות הלימוד המפוקחים על ידי משרד העבודה והכלכלה מאפשרים לימודים על חשבון הפיקדון הצבאי, כך שבמידה ואתם חיילים משוחררים בתחילת דרכם תוכלו לנצל את הפיקדון לצורך תשלום עלויות הקורס.

    תעודת הסמכה של קורס מיזוג אוויר

    בוגרי קורס מיזוג אוויר מקבלים תעודת גמר מטעם המוסד הלימודי בו הם למדו ותעודה מקצועית מטעם משרד העבודה והכלכלה, כיום בוגרי הקורס מקבלים רישיון חשמלאי שירות ותעודת טכנאי מזגנים.

    בעקבות החקיקה החדשה בקרוב התלמידים יידרשו לגשת למבחנים חיצוניים מטעם משרד העבודה והכלכלה, המבחנים מורכבים ממבחן עיוני ומבחן מעשי. העוברים בהצלחה את שני המבחנים יקבלו רישיון ממשלתי המאשר להם לעסוק בתחום. 

    למי מתאים קורס טכנאי מזגנים?

    קורס טכנאי מזגנים הוא קורס שמתאים לאנשים שמעוניינים לרכוש מקצוע רווחי ומאתגר תוך פרק זמן קצר. הקורס מתאים לאנשים שלא אוהבים לשבת כל היום במשרד על כסא ומחפשים להתפרנס מעבודה הדורשת פתרון תקלות, מגע עם לקוחות ולהיות תמיד בתזוזה.

    הקורס מתאים לאנשים בעלי יכולות טכניות טובות שרוצים להתמקצע בתחום הקירור והמיזוג או לבעלי רקע קודם בתחומי הרכב, החשמל והאלקטרוניקה שרוצים להגדיל את האפשרויות התעסוקתיות שלהם.

    אלמוג קינן

    כותב המאמר: אלמוג קינן

    מאמר זה וכל התוכן באתר טכנולייב נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הקורסים המקצועיים. המטרה שלנו היא להביא לכם מידע מדויק ועדכני ככל הניתן, כדי לעזור לכם לבצע את הבחירה הנכונה ביותר בשבילכם. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

    קורסי מקצועיים שיכולים לעניין אותך